Zaplanuj swój rozwój? Cz.1 – Kierunek rozwoju

Plan na Rozwój

Wstęp

Początek nowego roku to moment, kiedy często zastanawiamy się w którą stronę rozwijać swoje kompetencje i co chcemy osiągnąć podczas kolejnych dwunastu miesięcy. Nawet jeśli czytasz ten artykuł później niż w styczniu to mam dobrą wiadomość: odpowiedni moment na zaplanowanie celów rozwojowych jest… właśnie teraz!

Jak pokierować swoim rozwojem na ścieżce zawodowej UX/UI/Product Designera? W tym artykule zajmiemy się pierwszym, podstawowym krokiem: wyborem kierunku rozwoju.

1.Określ potrzeby rynku

Po pierwsze – dowiedz się jakie są w tym momencie oczekiwania na rynku pracy. Określenie jakie kompetencje są najczęściej poszukiwane może pomóc Ci w zarysowaniu swojej ścieżki rozwoju.

Branża IT nie stoi w miejscu, wymagania na stanowiskach związanych z projektowaniem zmieniają się często. Przykład? Jeszcze 2-3 lata temu nikt nie wymagał od projektantów znajomości analityki produktowej czy zasad product discovery – dziś, szczególnie na stanowiskach seniorskich, stają się one powoli elementem obowiązkowym.

Jak zrobić research rynku?

 1. Określ stanowisko lub rolę, które chcesz objąć w przyszłości i przejrzyj ogłoszenia o pracę na tą i podobne pozycje.
 2. Stwórz notatkę i wypisz w niej pojawiające umiejętności i kompetencje.
 3. W notatce zaznacz te umiejętności i kompetencje, które najczęściej wymieniane są jako obligatoryjne. Zanotuj też takie, które są określane jako mile widziane.

👉 Przy tworzeniu notatki możesz wykorzystać dowolne narzędzia, sprawdzą się whiteboardy online (np. Miro czy Mural ), ale kartka i długopis też spełnią swoją rolę.

👉 Ja preferuję wizualną formę drzewka, gdzie bardziej ogólne hasła dookreślam kolejnymi gałęziami. Przykład znajdziesz poniżej.

Kompetencje Product Designera - przykładowe drzewko kompetencji

2. Oceń swój stan wiedzy

Teraz kiedy wiesz już czego oczekuje rynek, czas na „rachunek sumienia”. Dzięki temu ćwiczeniu określisz kompetencje i umiejętności, które nadal warto rozwijać.

 1. Zastanów się, jaki jest Twój rzeczywisty poziom każdej z wynotowanych podczas przeglądu rynku umiejętności.
 2. Zaznacz te, wśród których nadal widzisz pole do rozwoju. Często na daną umiejętność będzie składać się kilka czynników, czasem warto więc ocenę rozbić na części pierwsze.

Przykład:

Na powyższym drzewku widać, że na stanowisko Senior Product Designera często wymagana jest płynna komunikacja w języku angielskim.

Przykładowa samoocena umiejętności może wyglądać  w ten sposób:

 • znam język angielski na poziomie B2
 • bez problemu czytam artykuły branżowe i komunikuję się za pośrednictwem maila i Slacka
 • nie czuję się pewnie rozmawiając po angielsku (to pole do rozwoju)

Ciekawą formę określenia swojego poziomu wiedzy dzieli się Szymon Trzepla w jednym z odcinków podcastu UX po Godzinach. Proponowana skala wygląda następująco:

 1. Nie wiem absolutnie nic.
 2. Coś słyszałem_łam.
 3. Mam wiedzę teoretyczną.
 4. Mam wiedzę, aby pracować samodzielnie.
 5. Jestem bardzo zaawansowany_na i mogę uczyć innych.

Twoja baza kierunków rozwoju jest gotowa!

3. Zastanów się… co lubisz robić?

Przed zdecydowaniem, które z kompetencji z utworzonej wcześniej „bazy rozwojowej” chcesz wziąć na tapet warto jest zastanowić się… co lubisz robić!

Jeśli jesteś już doświadczonym_ną projektantem_tką na pewno już wiesz, że nawet posiadając szeroką wiedzę i umiejętności nie można być najlepszym we wszystkim.

 • Warto więc z zastanowić się co tak naprawdę Cię „kręci”. Może chcesz szerzej rozwijać umiejętności związane stricte z projektowaniem, a może szkolić kompetencje liderskie? Oczywiście to tylko przykłady, a ścieżek rozwoju jest o wiele więcej.
 • Zastanów się, które z wcześniej wypisanych i zakreślonych umiejętności sprawiają, że Twoje serce bije szybciej.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę i szukasz pracy na stanowisku Juniorskim…

 • Prawdopodobnie nabycie większości umiejętności, które spisałeś po przeglądzie ogłoszeń o pracę, będzie konieczne aby starać się o pracę na danym stanowisku.
 • Nadal jednak zachęcam Cię do zastanowienia się które z nich są dla Ciebie szczególnie interesujące. Łatwiej będzie Ci zacząć poszerzanie wiedzy i utrzymać motywację do nauki jeśli rozwój zaczniesz od tych tematów.
 • Prawdopodobnie taką decyzje możesz podjąć na bazie doświadczenia, które nabyłeś_aś podczas studiów, kursów czy też zgłębiając branżowe artykuły i podcasty.

Niezależnie od poziomu zaawansowania:

 • Dokonując selekcji nie musisz wybierać tylko spośród kompetencji, które wcześniej wyszczególniłeś_aś jako must have dla stanowiska/roli, które Cię interesują. Na pewno jednak tym umiejętnościom warto przyjrzeć się bliżej.
 • Nie wahaj się także zakreślić tematów, które znasz tylko ze słyszenia, ale z jakiegoś powodu brzmią ciekawie!

4. Wybierz kompetencje, które chcesz rozwijać

Wiesz już:

 • Czego oczekuje rynek.
 • Które z Twoich umiejętności nadal wymagają rozwoju.
 • Jakie tematy są dla Ciebie najbardziej interesujące.

Czas zestawić wszystkie te notatki i wybrać, które kompetencje decydujesz się rozwijać.

Jeśli masz z tym problem:

 • Porozmawiaj ze swoim przełożonym, liderem – perspektywa potrzeb organizacji może być tu bardzo pomocna
 • Poznaj zdanie bardziej doświadczonego specjalisty i poproś o pomoc osobę, którą uznajesz z mentora

Jeśli już dokonałeś_łaś wyboru być może masz mętlik w głowie i nie wiesz od czego zacząć. Spokojnie! W kolejnym artykule popracujemy nad ubraniem tej decyzji w długoterminowe cele rozwojowe i rozbiciem ścieżki do ich osiągnięcia na na części pierwsze.

Do przeczytania!