11 stycznia 2022 | Olka Fiszbak-Biernat
Zaplanuj swój rozwój? Cz.1 – Kierunek rozwoju
Plan na Rozwój
Wstęp
Początek nowego roku to moment, kiedy często zastanawiamy się w którą stronę rozwijać swoje kompetencje i co chcemy osiągnąć podczas kolejnych dwunastu miesięcy. Nawet jeśli czytasz ten artykuł później niż w styczniu to mam dobrą wiadomość: odpowiedni moment na zaplanowanie celów rozwojowych jest… właśnie teraz!
Jak pokierować swoim rozwojem na ścieżce zawodowej UX/UI/Product Designera? W tym artykule zajmiemy się pierwszym, podstawowym krokiem: wyborem kierunku rozwoju.
1.Określ potrzeby rynku
Po pierwsze – dowiedz się jakie są w tym momencie oczekiwania na rynku pracy. Określenie jakie kompetencje są najczęściej poszukiwane może pomóc Ci w zarysowaniu swojej ścieżki rozwoju.
Branża IT nie stoi w miejscu, wymagania na stanowiskach związanych z projektowaniem zmieniają się często. Przykład? Jeszcze 2-3 lata temu nikt nie wymagał od projektantów znajomości analityki produktowej czy zasad product discovery – dziś, szczególnie na stanowiskach seniorskich, stają się one powoli elementem obowiązkowym.
Jak zrobić research rynku?
- Określ stanowisko lub rolę, które chcesz objąć w przyszłości i przejrzyj ogłoszenia o pracę na tą i podobne pozycje.
- Stwórz notatkę i wypisz w niej pojawiające umiejętności i kompetencje.
- W notatce zaznacz te umiejętności i kompetencje, które najczęściej wymieniane są jako obligatoryjne. Zanotuj też takie, które są określane jako mile widziane.
👉 Przy tworzeniu notatki możesz wykorzystać dowolne narzędzia, sprawdzą się whiteboardy online (np. Miro czy Mural ), ale kartka i długopis też spełnią swoją rolę.
👉 Ja preferuję wizualną formę drzewka, gdzie bardziej ogólne hasła dookreślam kolejnymi gałęziami. Przykład znajdziesz poniżej.
Kompetencje Product Designera - przykładowe drzewko kompetencji
2. Oceń swój stan wiedzy
Teraz kiedy wiesz już czego oczekuje rynek, czas na „rachunek sumienia”. Dzięki temu ćwiczeniu określisz kompetencje i umiejętności, które nadal warto rozwijać.
- Zastanów się, jaki jest Twój rzeczywisty poziom każdej z wynotowanych podczas przeglądu rynku umiejętności.
- Zaznacz te, wśród których nadal widzisz pole do rozwoju. Często na daną umiejętność będzie składać się kilka czynników, czasem warto więc ocenę rozbić na części pierwsze.
Przykład:
Na powyższym drzewku widać, że na stanowisko Senior Product Designera często wymagana jest płynna komunikacja w języku angielskim.
Przykładowa samoocena umiejętności może wyglądać w ten sposób:
- znam język angielski na poziomie B2
- bez problemu czytam artykuły branżowe i komunikuję się za pośrednictwem maila i Slacka
- nie czuję się pewnie rozmawiając po angielsku (to pole do rozwoju)
Ciekawą formę określenia swojego poziomu wiedzy dzieli się Szymon Trzepla w jednym z odcinków podcastu UX po Godzinach. Proponowana skala wygląda następująco:
- Nie wiem absolutnie nic.
- Coś słyszałem_łam.
- Mam wiedzę teoretyczną.
- Mam wiedzę, aby pracować samodzielnie.
- Jestem bardzo zaawansowany_na i mogę uczyć innych.
Twoja baza kierunków rozwoju jest gotowa!
3. Zastanów się… co lubisz robić?
Przed zdecydowaniem, które z kompetencji z utworzonej wcześniej „bazy rozwojowej” chcesz wziąć na tapet warto jest zastanowić się… co lubisz robić!
Jeśli jesteś już doświadczonym_ną projektantem_tką na pewno już wiesz, że nawet posiadając szeroką wiedzę i umiejętności nie można być najlepszym we wszystkim.
- Warto więc z zastanowić się co tak naprawdę Cię „kręci”. Może chcesz szerzej rozwijać umiejętności związane stricte z projektowaniem, a może szkolić kompetencje liderskie? Oczywiście to tylko przykłady, a ścieżek rozwoju jest o wiele więcej.
- Zastanów się, które z wcześniej wypisanych i zakreślonych umiejętności sprawiają, że Twoje serce bije szybciej.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę i szukasz pracy na stanowisku Juniorskim…
- Prawdopodobnie nabycie większości umiejętności, które spisałeś po przeglądzie ogłoszeń o pracę, będzie konieczne aby starać się o pracę na danym stanowisku.
- Nadal jednak zachęcam Cię do zastanowienia się które z nich są dla Ciebie szczególnie interesujące. Łatwiej będzie Ci zacząć poszerzanie wiedzy i utrzymać motywację do nauki jeśli rozwój zaczniesz od tych tematów.
- Prawdopodobnie taką decyzje możesz podjąć na bazie doświadczenia, które nabyłeś_aś podczas studiów, kursów czy też zgłębiając branżowe artykuły i podcasty.
Niezależnie od poziomu zaawansowania:
- Dokonując selekcji nie musisz wybierać tylko spośród kompetencji, które wcześniej wyszczególniłeś_aś jako must have dla stanowiska/roli, które Cię interesują. Na pewno jednak tym umiejętnościom warto przyjrzeć się bliżej.
- Nie wahaj się także zakreślić tematów, które znasz tylko ze słyszenia, ale z jakiegoś powodu brzmią ciekawie!
4. Wybierz kompetencje, które chcesz rozwijać
Wiesz już:
- Czego oczekuje rynek.
- Które z Twoich umiejętności nadal wymagają rozwoju.
- Jakie tematy są dla Ciebie najbardziej interesujące.
Czas zestawić wszystkie te notatki i wybrać, które kompetencje decydujesz się rozwijać.
Jeśli masz z tym problem:
- Porozmawiaj ze swoim przełożonym, liderem – perspektywa potrzeb organizacji może być tu bardzo pomocna
- Poznaj zdanie bardziej doświadczonego specjalisty i poproś o pomoc osobę, którą uznajesz z mentora
Jeśli już dokonałeś_łaś wyboru być może masz mętlik w głowie i nie wiesz od czego zacząć. Spokojnie! W kolejnym artykule popracujemy nad ubraniem tej decyzji w długoterminowe cele rozwojowe i rozbiciem ścieżki do ich osiągnięcia na na części pierwsze.
Do przeczytania!