Czy praca w Discovery jest dla każdego?

Discovery

Czy praca w Discovery jest dla Ciebie? Moja pierwsza odpowiedź to: tak, każdy może z sukcesem działać w tym zorientowanym na problem środowisku pracy. Ale… warto pamiętać, że podczas gdy jedni będą pływać w nim jak ryby w wodzie, inni będą musieli włożyć więcej wysiłku w to, aby dostosować się do specyficznej kultury pracy w Discovery .

Jakie preferencje i cechy mogą pomóc w pracy w Disco, a co może sprawić, że będzie nam trudniej się w nim odnaleźć? Tego dowiesz się poniżej 🙂

Co pomaga w odnalezieniu się w pracy w Discovery?

Pomocne może być jeśli:

Lubisz kreatywność i myślenie „poza schematami”

Praca w tym środowisku zachęca do myślenia „poza schematami” i eksperymentowania z różnymi koncepcjami, co ma prowadzić do odkrycia nowatorskich rozwiązań. W Disco odnajdą się wiec osoby, które cenią kreatywne podejście do rozwiązywania problemów i eksploracji obszaru problemowego.

Lubisz iteracyjne rozwiązywanie problemów

Procesy odkrywcze angażują członków zespołu w ciągłe testowanie, weryfikowanie i dopracowywanie koncepcji, co pozwala na szybkie dostosowywanie się do nowych informacji i zwiększanie szans na sukces planowanych rozwiązań. Jeśli lubisz podejście iteracyjne do rozwiązywania problemów i nie boisz się częstych zmian oraz pivotów Discovery to środowisko idealne dla Ciebie.

Dobrze tolerujesz ryzyko i częste zmiany

Discovery wymaga elastyczności i gotowości do podejmowania ryzyka. Osoby, które cenią odważne decyzje i są otwarte na nagłe zmiany, będą miały okazję wykorzystać swoje umiejętności w tym zmiennym i dynamicznym środowisku.

Chcesz mieć realny wpływ na kształt produktu

Ostatecznym rezultatem Discovery jest rozwinięcie wizji produktu i identyfikacja najbardziej obiecujących rozwiązań. Dla osób, które pragną zaangażować się w tworzenie innowacyjnych produktów, Discovery jest inspirującym miejscem, które daje szansę na rzeczywisty wpływ na finalny kształt rozwiązań.

Chcesz szybko zdobyć nowe umiejętności

Podczas pracy w Discovery, zaangażujesz się w badania użytkowników, prototypowanie, eksperymentowanie z różnymi koncepcjami oraz iteracyjne rozwiązywanie problemów. Takie środowisko pracy otwiera możliwości nauki wielu nowych technik, narzędzi i metod działania.

Kiedy praca w Discovery może być wyzwaniem?

Wyzwaniem może być jeśli:

Preferujesz ustrukturyzowane i dobrze zdefiniowane zadania

Osoby, które preferują pracę w środowisku o wyraźnie zdefiniowanych i strukturalnych zadaniach, mogą odczuwać niepewność w czasie Discovery. Proces ten jest często bardziej elastyczny i dynamiczny niż np. Delivery, a zamiast dawania wyraźnych instrukcji, wymaga samodzielnego podejmowania decyzji w niepewnych sytuacjach.

Lubisz mieć określony plan działania

Osoby, które potrzebują bardziej sprecyzowanych wytycznych i jasno określonych celów, mogą odczuwać frustrację w czasie Discovery, ponieważ ten etap może być bardziej otwarty na eksplorację i często nie ma z góry określonego planu działania.

Cenisz sobie stałą strukturę i harmonogram

Faza Discovery jest często bardziej elastyczna pod względem harmonogramu i może wymagać dostosowywania się do niespodziewanych zmian. Dla osób, które preferują stałą strukturę i harmonogram może to wprowadzać z początku duży dyskomfort.

Oczekujesz szybkich wyników

Jeśli preferujesz pracę, w której możesz szybko zobaczyć konkretne wyniki i osiągnięcia, to praca w Discovery może być wyzwaniem, ponieważ ten etap skupia się na badaniach, eksploracji i tworzeniu koncepcji, które wymagają czasu na wdrożenie.

Mieszane uczucia

Z dużym prawdopodobieństwem odnajdujesz siebie w podpunktach z obu powyższych akapitów. Czy jeśli widzisz w sobie cechy lub preferencje, które mogą stanowić wyzwanie w kontekście Discovery to oznacza, że nie odnajdziesz się w tym stylu pracy? Zdecydowanie nie!  

Często kiedy uczymy się czegoś nowego albo lądujemy w nowym środowisku, na początku wymaga to od nas przekroczenia strefy komfortu. Dopiero po jakimś czasie zaczynamy dostosowywać się do nowego kontekstu i czuć się w nim pewnie. 

Często kiedy uczymy się czegoś nowego na początku wymaga to od nas przekroczenia strefy komfortu.

Moim zdaniem o tym czy Discovery jest dla Ciebie nie dowiesz się dopóki… go nie spróbujesz 🙂 Trzymam kciuki za pierwsze kroki 🤞