Zwinny UI Design: 4 kroki do lepszego UI

Kompetencje projektanta

Ostatnio w social mediach bardzo popularne stały się zestawienia dwóch projektów UI, bez jakiegokolwiek komentarza, zachęcające do głosowania „Które UI jest lepsze?”.  Działają one na mnie jak płachta na byka. Jak ocenić wartość projektu, jeśli nie znamy kontekstu, w którym powstał? Uniwersalne rozwiązania nie istnieją, wzorzec, który sprawdza się w jednym produkcie nie gwarantuje sukcesu w innym.

Podstawą dobrego UI nie jest grid, nie są nią też spójne elementy graficzne, odległości i wymiary. Warstwa graficzna to wisienka na torcie. Projektowanie UI to nie artystyczne uniesienia i widzimisię projektanta. Jeśli chcesz robić to dobrze, formę wizualną musisz budować na solidnych fundamentach.

W tym artykule nie znajdziesz informacji o najnowszych trendach, modnych fontach czy kolorach. Zanurkujemy głębiej i poruszymy tematy, które niedojrzałe zespoły traktują po macoszemu,  sprowadzając rolę projektanta UI do wytwórcy „ładnego designu”.

Rola projektanta UI

Na początek skupmy się na roli jaką odgrywają projektanci UI w tworzeniu produktów. W powszechnym rozumieniu UI Designerzy to specjaliści odpowiedzialni za graficzną warstwę interfejsu.

Ich zadaniem jest wytwarzanie makiet ekranów, charakteryzujących się wysoką wiernością względem ostatecznie implementowanych rozwiązań (hi-fidelity mockups).

Takie podejście ma swoje korzenie w podejściu kaskadowym i często spłyca rolę projektantów UI do grafików „upiększających” surowe wireframy wypracowane przez innych specjalistów, ograniczając ich wpływ na UX rozwiązań.

Rola projektantów UI często spłycana jest do grafików "upiększających" surowe wireframy.

Rola zwinnego projektanta UI

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy podejściem zwinnym a kaskadowym jest, moim zdaniem, zburzenie silosów kompetencyjnych.

Jasnym jest, że nadal poszczególni członkowie zespołu developerskiego posiadają pewne wyspecjalizowane umiejętności, nie oznacza to jednak, że programista nie może mieć wkładu w generowanie rozwiązań biznesowych, a projektant w implementację kodu.

Podobnie jest z rolą UI Designera – mimo, że lwią część pracy tego specjalisty stanowi tworzenie rozwiązań graficznych, to warto pamiętać o tym, że rola projektanta UI w zwinnym świecie może być o wiele szersza.

Rola rojektanta UI w zwinnym świecie może być o wiele szersza niż tylko tworzenie rozwiązań graficznych.

Co zrobić, żeby projektować lepsze UI?

Budowanie interfejsu, czyli przestrzeni do interakcji między użytkownikiem a produktem, wymaga znajomości kontekstu, w którym interfejs ma funkcjonować. Jeśli projektując opierać będziemy się tylko o najnowsze trendy, prawdopodobnym jest, że UI nie trafi w potrzeby i oczekiwania grupy docelowej.

Przed rozpoczęciem pracy nad makietami warto więc zasięgnąć wiedzy o tym

  • kto będzie użytkownikiem końcowym produktu
  • jakie są cele biznesowe, które ma spełniać produkt
  • w jaki sposób nasze rozwiązania będą implementowane

1. Bierz udział w Product Discovery

Jeśli jako UI Designer możesz wziąć udział w aktywnościach poprzedzających bezpośrednią pracę nad projektowaniem ekranów.. skorzystaj z tej możliwości! Warsztaty z klientem to świetna okazja, żeby zrozumieć perspektywę biznesową, dowiedzieć się więcej o celach i oczekiwaniach względem produktu. Obserwacja badań użytkowników pozwoli Ci na zrozumienie potrzeb i bolączek grupy docelowej.

Oddzielanie UI Designerów od aktywności odkrywczych, dzieląc pracę na fazę UX i następującą po niej fazę UI jest typowe dla zespołów, które utknęły w podejściu kaskadowym (czasem ukrytym pod przykrywką pozornie zwinnego waterscrumfall’a)Tak jak wspominałam krzywdząco sprowadza to rolę UI Designera do „artysty malującego wireframy”.

Działając w sposób zwinny powinniśmy dbać o to, aby na każdym etapie tworzenia produktu obecni byli przedstawiciele każdej ze specjalizacji, w tym UI Designerzy. Nie tylko pozwoli to na zasięgnięcie opinii ekspertów, ale także przyspieszy prace nad finalizacją kolejnych modułów – czas, który poświęcalibyśmy na mozolne tłumaczenie kontekstu (który i tak mógłby zaginąć między wierszami) będziemy mogli poświęcić na doskonalenie proponowanych rozwiązań.

2. Zadbaj o częstą komunikację

Zadaniem projektantów UI jest wspieranie zespołu w wyborze najlepszych interakcji i rozwiązań wizualnych. Warto jednak, abyśmy podczas swojej pracy zasięgali opinii innych członków zespołu i byli otwarci na dyskusję na temat proponowanych przez nas rozwiązań.

Pamiętaj o tym, że trudno jest stworzyć dobre projekty jeśli komunikacja opiera się tylko o dokumentację i/lub następuje dopiero w momencie, przekazania gotowych makiet do implementacji.

Jako UI Designer rozmawiaj o swoich pomysłach jeszcze zanim twój projekt będzie „doszlifowany„, zapraszaj też innych specjalistów do wspólnego projektowania. Pamiętaj o tym, że jako projektanci UI nie mamy monopolu jedyne najlepsze rozwiązania, a tworzenie produktów to praca zespołowa.  UX Designerzy, programiści, PO, testerzy – wszyscy oni mogą zaskoczyć nas świetnymi pomysłami dotyczącymi warstwy wizualnej czy interakcji.

3. Otwórz się na feedback

Istotnym elementem pracy w zespole jest przyjmowanie feedbacku. Nie zacietrzewiajmy się słysząc, że, któregoś z elementów zaprojektowanego przez nas UI „nie da się” zakodować – spróbujmy zrozumieć jakie są ograniczenia technologiczne (lub czasowe!) i co innego możemy zrealizować w zamian.

Jeśli w testach użyteczności okazuje się, że użytkownicy nie są w stanie przejść któregoś z kroków, mimo, że to rozwiązanie opiera się przecież na wzorcach tak popularnych w innych aplikacjach, nie wrzucajmy ich do worka „głupich” i „niezorientowanych”  – dowiedzmy się co jest problemem i jak możemy go rozwiązać.

4. Nawiąż nawiązać relacje z ludźmi z którymi pracujesz.

To porada dość uniwersalna, którą może wdrożyć każdy członek zespołu, ale ważna szczególnie dla UI Designerów, którzy często działają nieco z boku zespołów developerskich

Trudno jest stworzyć dobre rozwiązania jeśli działacie oparciu o silosy kompetencyjne, a wasza komunikacja z innymi specjalistami opiera się tylko o dokumentację. Bez pierwiastka ludzkiego, relacji, rozmowy, tworzenie dobrych produktów jest o wiele trudniejsze.

Bez pierwiastka ludzkiego, relacji, rozmowy, tworzenie dobrych produktów jest o wiele trudniejsze.

Dobrym przykładem może być wspomniane wyżej udzielanie informacji zwrotnej. Na pewno w swojej karierze nie raz spotykaliście się z niezgodnością zdań zespole. To zupełnie normalna, a wręcz pożądana sytuacja – dzięki zestawieniu różnych opinii i dyskusji na ich temat możemy przecież wypracować nowe, lepsze rozwiązania. Bez nuty koleżeństwa negowanie naszych pomysłów możemy jednak odbierać jako atak, nawet jeżeli krytyka jest konstruktywna. I w drugą stronę, trudniej nam wyrazić swoją odmienną opinię, jeśli ludzie z którymi pracujemy są nam zupełnie obcy.

Lean UX, która zakłada, że produkty tworzymy od samego początku, w cross-kompetencyjnych zespołach, kolektywnie wypracowując podstawy zrozumienia problemów projektowych. Jak mamy to robić bez nawiązania jakiejkolwiek relacji z innymi członkami zespołu?

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się rzucić nowe światło na rolę UI Designera i przekonać Cię, że projektowanie interfejsów powinno skupiać się nie tylko na atrakcyjnej grafice. Jestem ciekawa jak praca UI Designera wygląda to w Twojej organizacji. Daj znać pisząc do mnie na hello@czasnadesign.com!